Jsou pro moderní svět QR kódy nezbytné?

Jsou pro moderní svět QR kódy nezbytné?

Vlastní QR kódy vám usnadní život více, než byste byli řekli.

Přineseme si domů balíček. Rozbalíme ho a na originální krabici vidíme EAN čárový kód. Vytáhneme nový šnekový odšťavňovač a k tomu brožurku s recepty na nejrůznější osvěžující nápoje. Dostaneme z toho žízeň, a tak se navzdory zdravé stravě rozhodneme zajít na pivo a sdělit tuto úžasnou novinu našim sousedům. Sednete si ke stolu, na který hospodský nedávno nalepil QR kódy, které slouží k platbě.

Platba QR kódem je rychlejší, než byste řekli švec. Otevřete bankovní aplikaci, vyberete možnost QR kód, nahrají se vám data, potvrdíte a máte zaplaceno. Žádné přepisování bankovních účtů, kdy kontrolujete čísla i pozpátku, abyste náhodou neposlali platbu někam jinam, třeba i tam, odkud byste vaše peníze nemuseli dostat zpět. QR kódy známe též z plakátů různých událostí, koncertů, výstav apod. Zde vám mohou poskytnout doplňující informace nebo třeba zajímavé rozhovory apod.

Jak vypadá QR kód

QR kód a další 2D kódy představují způsob kódování informací do odstavců, které jsou tvořeny dvěma rovinami čar a mezer. QR kódy poznáte podle čtvercového obrazce s třemi čtverci nebo kruhy v rozích. Naproti tomu čárové kódy EAN, které se používají pro označování zboží, mají pouze jednu lineární rovinu. Řadí se tedy mezi 1D čárové kódy.

Způsoby využití QR kódu

QR kód byl původně vyvinut pro sledování výroby v Japonsku, ale postupně se rozšířil pro použití na širokou škálu běžných úkonů, např. připojení k WI-FI, sdílení URL adresy na webovou stránku, GPS souřadnic nebo přístupů na sociální sítě, okamžité volání, vizitky (VCards), odesílání e-mailů či SMS zpráv. QR kódy mají též široké využití v reklamě. Prostřednictvím QR kódu se dostanete snadno a rychle na stránku se slevovou akcí nebo např. otevírací doby vaší oblíbené restaurace.

Dynamický QR kód

Dynamické QR kódy umožní použít jeden kód neboli jednu obrazovou podobu kódu pro více záležitostí. Dají se naprogramovat tak, aby se beze změny grafické podoby mohly automaticky přesměrovat na různé odkazy i ke sledování statistiky apod. Tímto si zabezpečíte dlouhou a univerzální použitelnost jednoho QR kódu.

QR kód dostanete během chvíle

Jednoduchý QR kód, do kterého můžete nahrát data pro všechny možné činnosti, dostanete snadněji, než by si myslíte. Pomocí generátoru QR kódu ho obdržíte na e-mail během pouhých několika vteřin. Složitější QR kód s logem se musí vytvořit manuálně, a proto je potřeba počítat s jeho obdržením do jednoho pracovního dne.

Velikost QR kódu

Velikost QR kódu se liší podle objemu informací, které chceme zakódovat. Např. kód o velikosti 3×3 nebo 4×4 může fungovat pro adresu URL. Pokud bychom tam nahráli více dat, obraz kódu bude méně čitelný. Jen pro představu, QR kód na vizitku VCard naproti tomu disponuje většími rozměry.

Význam čárových kódů

EAN a další jednodimenzionální čárové kódy obecně slouží k označení zboží pro sledování zboží ve skladech a obchodech, aby se neztratily a mohly snadno nalézt. 2D dvoudimenzionální čárové kódy, z nichž jsou nejběžnější QR kódy, se používají především na placení, vytváření odkazů, sdílení kontaktů, geografických poloh a elektronickou komunikaci.