Falkirk Wheel: otočný lodní výtah o 180 stupňů

Falkirk Wheel: otočný lodní výtah o 180 stupňů

Falkirk Wheel je otočný lodní výtah v Tamfourhill, Falkirk, ve středním Skotsku, spojující Forth a Clyde Canal s Union Canal. Poprvé od 30. let 20. století znovu spojuje oba kanály. Bylo otevřeno v roce 2002 jako součást projektu Millenium Link. Pohled na Falkirk Wheel v reálném čase, který se otáčí o 180 stupňů. Kolo spojuje dva kanály a umožňuje přístup do Glasgow a Edinburghu. Je to mistrovské inženýrské dílo a musí navštívit atrakci ve Skotsku.

Kolo má celkový průměr 35 m a skládá se ze dvou protilehlých ramen přesahujících 15 m za centrální nápravu a majících tvar dvouhlavé sekery inspirované Kelty. Dvě sady těchto sekerovitých ramen jsou spojeny s 3,8 m průměr centrální nápravy délky 28m. Mezi konci ramen jsou umístěny dva diametrálně protilehlé kesony naplněné vodou, každý o objemu 250 000 litrů.

Kesony nebo gondoly vždy vezou dohromady hmotnost 500 tun vody a člunů, přičemž každá gondola váží 50 tun. Je dbáno na udržení hladiny vody na každé straně, čímž se vyrovnává hmotnost na každé paži. Podle Archimedova principu plovoucí předměty přemístí svou vlastní váhu ve vodě, takže když loď vstoupí, množství vody opouštějící keson váží přesně stejně jako loď.

Toho je dosaženo udržováním hladiny vody na každé straně v rozmezí 37 mm (1,5 palce) pomocí celoplošného počítačového řídicího systému obsahujícího snímače hladiny vody, automatické propusti a čerpadla. Napájení vyžaduje 22,5 kilowattů (30,2 hp). deset hydromotorů, které spotřebují 1,5 kilowatthodiny (5 100 BTU) na půl otáčky, což je zhruba stejně jako vaření osmi konvic s vodou.